Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-02-17

Podatek dochodowy od osób prawnych

Przedstawiamy ujednolicony tekst ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z komentarzem. Omówienie dotyczy głównie zmian wynikających z różnych ustaw uchwalanych w trakcie 2005 r. Najważniejsze z nich to wprowadzenie nowej ulgi dla ponoszących wydatki na nabycie nowych technologii. Daje ona prawo do dokonania dodatkowych odliczeń od podstawy opodatkowania niemających wpływu na wysokość odpisów amortyzacyjnych. Nowość stanowi także ulga dla podmiotów finansujących sport. W 2006 r. pojawiła się też możliwość stosowania porozumień cenowych.

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych - komentarz
Ulga na wspieranie nowych technologii
Dotychczas przedsiębiorca, który nabył środek trwały korzystając z pomocy publicznej, np. dotacji, nie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, ponieważ ich wartość odpowiadała kwotom zwróconym podatnikowi. I to niezależnie od formy zwrotu. Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej przewiduje odstępstwo od tej zasady. Przedsiębiorcy, którzy nabyli nowe technologie, będą mogli skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania, a także dokonać odpisów amortyzacyjnych od całej wartości przeznaczonej na nabycie nowej technologii. Oznacza to, że nie stosuje się w tym wypadku wyłączenia z art. 16 ust. 1 pkt 48 updop, co wynika z dodanego nowelizacją art. 18b ust. 11 updop.
Korzystanie z tej ulgi wymaga spełnienia przez przedsiębiorcę szeregu warunków. Możliwość odliczenia od podstawy podatku dotyczy jedynie wydatków na nabycie nowych technologii. Objęty ulgą będzie zatem wydatek np. na nabycie wyników badań od jednostek naukowych (jednostek badawczo-rozwojowych). Oczywiście nabycie takie powinno prowadzić do wytwarzania nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług. Wprowadzono tu ograniczenie, że tego rodzaju wyniki nie mogą być stosowane na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat. Wymagane jest także, by ten fakt potwierdziła opinia niezależnej jednostki naukowej. Definicję niezależnej jednostki naukowej znaleźć można w ustawie o zasadach finansowania nauki.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00