comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-13
Zmiany wprowadzone ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw
Wstęp
W dniu 21 kwietnia 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Ustawa ta została opublikowana w dniu 23 maja 2005 r. w Dzienniku Ustaw Nr 90, pod poz. 756.
Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. wchodzi w życie, co do zasady, dnia 1 czerwca 2005 r., z tym że część przepisów tej ustawy wchodzi w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy, tj. w dniu 22 sierpnia 2005 r.
Wiele z wprowadzonych ww. ustawą uregulowań ma charakter techniczny i doprecyzowujący.
Część regulacji ma jednak charakter merytoryczny, mający istotny wpływ na zasady rozliczania podatku przez podatników.
Poniżej przedstawione zostaną najważniejsze zmiany wprowadzone ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r.
I. DEFINICJE
(zmiana w art. 2 pkt 8 i pkt 20, art. 19 ust. 6, art. 41 ust. 11)
Eksport towarów
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadziła modyfikację definicji eksportu towarów, zgodnie z którą przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.
Zmianie uległ , które mogą dokonywać wywozu towarów, aby wywóz ten mógł być uznany za eksport towarów w świetle przepisów o podatku od towarów i usług. Dotychczas wywóz towarów mógł być dokonywany przez dostawcę lub w jego imieniu, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Obecnie wywóz towarów może być dokonywany przez dostawcę lub na jego rzecz lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Różnica polega zatem na tym, że wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty może być dokonywany również przez podmioty trzecie na rzecz dostawcy lub nabywcy, a nie jedynie w ich imieniu, jak to było do tej pory.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka