Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-29

Jakie mogą być przyczyny odrzucenia skargi kasacyjnej

NSA oddala skargę kasacyjną, jeżeli nie miała usprawiedliwionych podstaw albo jeżeli zaskarżone orzeczenie mimo błędnego uzasadnienia odpowiada prawu.

Skarga kasacyjna jest jednym z najtrudniejszych rodzajów postępowań przed sądem. Naczelny Sąd Administracyjny, w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej, uchyla zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania - zazwyczaj przez WSA, który wydał orzeczenie, i następnie WSA rozpoznaje ją w innym składzie.
NSA analizując skargę kasacyjną uchyla wyrok także w części niezaskarżonej, jeżeli zachodzi nieważność postępowania. Takie korzystne rozstrzygnięcia dla podatników często wykluczają popełniane przez nich proste błędy. W przypadku skargi kasacyjnej obowiązuje bowiem zasada związania NSA jej granicami - NSA nie może na przykład domyślać się, na jakie przepisy chciał się powołać podatnik. Często podatnicy popełniają też błąd w opisie przepisu, na którym chcą oprzeć skargę kasacyjną, oraz błędy w opisie ustawy, którą podatnik przywołuje.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00