comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-08-13
Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej - nowelizacja Ordynacji podatkowej
Przedsiębiorcy doczekali się nowego aktu prawnego regulującego ich działanie. Nowy akt to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która ma zastąpić obowiązującą od stycznia 2001 r. ustawę - Prawo działalności gospodarczej. Termin i zasady wejścia w życie nowej ustawy określa ustawa z 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Duże zainteresowanie budzi wprowadzona tymi aktami nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej, regulującej ogólne prawo podatkowe. Zmiany nastąpią m.in. w zakresie:
• wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego,
• zasad przeprowadzania kontroli podatkowej przedsiębiorcy.
Z uwagi na wielkie praktyczne znaczenie zmian w niej wprowadzonych warto, by szeroka rzesza polskich przedsiębiorców dokładnie zapoznała się z nimi. Wiedza ta pozwoli im na świadome korzystanie ze swych nowych uprawnień w kontaktach z władzami skarbowymi.
Interpretacja przepisów podatkowych
Tak jak dotychczas ogólny nadzór w sprawach podatkowych należy do Ministra Finansów (jak określa ustawa - ministra właściwego do spraw finansów publicznych). Podobnie jak do tej pory ma on dążyć do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując m.in. jego interpretacji. Interpretacja ta ma odbywać się przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego oraz - co stanowi nowość - Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Umieszczenie tego zapisu bezpośrednio w Ordynacji podatkowej podkreśla znaczenie orzecznictwa ETS w sprawach podatkowych. Warto dodać, że część z tych orzeczeń umieściliśmy na dołączonych do „MONITORA księgowego” płytach CD z serii „Nowoczesny księgowy”.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right