comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-07-29
Zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych
W bieżącym roku wprowadzono znaczne zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych. Przekazujemy więc Państwu tekst ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w obowiązującym brzmieniu, uzupełniony komentarzem do zmian w 2004 roku, ze szczególnym uwzględnieniem tych istotnych z punktu widzenia przedsiębiorcy. Największe zmiany wprowadzono ustawą z 19 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i one, w przeważającym stopniu, obowiązują od 1 maja 2004 r.
Podatek od czynności cywilnoprawnych po zmianach z komentarzem
Stan prawny na dzień 22 lipca 2004 r.
Jedynie znowelizowane przepisy o właściwości rzeczowej organów podatkowych w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych, a także przepisy związane z opodatkowaniem towarów objętych procedurami celnymi oraz nabycia gospodarstw rolnych obowiązują kolejno od 15 stycznia i 30 stycznia br.
Wejście w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie jest przypadkowe, bowiem w znacznym stopniu nowelizacja przepisów dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych jest spowodowana koniecznością dostosowania polskich przepisów do prawa Unii Europejskiej. Z uzasadnienia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, iż najważniejszym celem dokonanej nowelizacji było dostosowanie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie opodatkowania podwyższenia kapitału w spółkach, do Dyrektywy Rady z 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich do gromadzenia kapitału (69/353/EWG). Wprowadzone zmiany, w związku z dostosowaniem przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych do tej Dyrektywy, wynikają z realizacji jej podstawowych założeń:
• podatek kapitałowy pobierany jest w tym państwie członkowskim, w którym znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania,
• kapitał spółki powinien być opodatkowany w państwach członkowskich jednokrotnie,
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right