comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-03-29
Jak przygotować się do stosowania nowej ustawy o VAT
Przygotowanie się do stosowania nowej ustawy o VAT jest wielkim wyzwaniem dla podatników. Nasz system podatkowy w zakresie VAT stanie się jednym z elementów systemu podatkowego wszystkich państw Wspólnoty. Nowa ustawa o VAT dostosowuje nasze prawo wewnętrzne do rozwiązań obowiązujących od lat w Unii Europejskiej. Zakończyły się właśnie prace parlamentarne nad polską ustawą o VAT. Przed nami praktyka stosowania przepisów, których ostateczny kształt na dzień wejścia do Unii Europejskiej został już ustalony. W opracowaniu tym przedstawiamy szczególne regulacje prawne dotyczące tzw. okresu przejściowego pomiędzy obowiązywaniem starej i nowej ustawy o VAT, przygotowujące podatników do stosowania nowej ustawy o VAT.
Zakłady (oddziały) osoby prawnej
Od 1 maja 2004 r. zakłady (oddziały) samodzielnie sporządzające bilans, które miały status podatnika VAT przyznany na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, przestaną być odrębnymi podatnikami VAT. We wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki od 1 maja 2004 r. wstępuje zatem osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się dotychczas jako odrębni podatnicy VAT.
Ostatniego rozliczenia, jako podatnicy VAT występujący odrębnie, zakłady te dokonują za kwiecień, składając deklarację do urzędu skarbowego kierowanego przez naczelnika właściwego dla danego zakładu.
Jeżeli zakłady te rozliczały się metodą kasową lub wybrały rozliczenia za okresy kwartalne, tracą prawo do rozliczania się tą metodą oraz rozliczania się za okresy kwartalne począwszy od rozliczenia za kwiecień.
Podatnicy rozliczający się kwartalnie
Dla podatników rozliczających się kwartalnie na podstawie dotychczasowej ustawy pierwszym okresem rozliczeniowym w 2004 r. jest okres od stycznia do kwietnia 2004 r.
Kolejny okres rozliczeniowy, do którego będą uprawnieni podatnicy rozliczający się na podobnych zasadach na podstawie „nowej” ustawy, będzie trwał w miesiącach maj-czerwiec 2004 r.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka