Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2009-11-01

Bezpieczna praca zimą

Przyczyną zimowych wypadków przy pracy są często zaniedbania w organizacji pracy. Pracodawca może maksymalnie ograniczyć liczbę wypadków, odpowiednio przygo- tuje narzędzia i pomieszczenia do pracy w trudnych warunkach. Ważne jest przy tym wyposażenie pracownika w odzież ochronną oraz zapewnienie mu posiłków profilaktycznych.

Marcin Babski

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP,

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP PIB

Kto odpowiada za bhp?

Zazwyczaj pracownicy uważają, że za bezpieczeństwo i higienę pracy odpowiada ich pracodawca. Pracodawca zaś często przyjmuje, że na zakupie odzieży czy środków ochrony indywidualnej kończą się jego zadania. Zwykle żadna ze stron stosunku pracy nie zastanawia się nad swoją rzeczywistą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo pracy.

WAŻNE!

Obowiązki w zakresie bhp ciążą nie tylko na pracodawcy i zatrudnionych przez niego na podstawie umowy o pracę pracownikach. Takie obowiązki ciążą również na pracodawcy w stosunku do osób zatrudnianych na podstawie umów-zleceń, umów o dzieło, a nawet w przypadku zatrudniania jednoosobowych firm zewnętrznych.

Pracodawca ma obowiązek:

● zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą (art. 304 Kodeksu pracy),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00