Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-01

Sprawozdanie z działalności jednostki

Ustawa o rachunkowości wymaga, w odniesieniu do niektórych podmiotów, dołączania do raportu rocznego sprawozdania z działalności jednostki. Wymóg ów dotyczy: spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych. Sprawozdanie to musi być - zgodnie z art. 49 ustawy - sporządzane przez kierownika wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym. Oznacza to, że powinno ono być zgodne z danymi zawartymi w sprawozdaniu finansowym.

Głównym celem tego dokumentu jest dostarczenie informacji, które umożliwią pełne, jak najlepsze zrozumienie informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. W pierwszym rzędzie należy zatem dokonać prezentacji samego podmiotu, warunków, w jakich funkcjonuje i które wpływają na jego konkurencyjność, a następnie przedstawić prowadzoną działalność i jej efekty - zarówno w wymiarze finansowym, jak i niefinansowym. W dokumencie tym opisywana jest wizja i strategia przedsiębiorstwa, metody realizacji celów, a także dalsze plany i kierunki rozwoju.
Sprawozdanie z działalności zawiera zatem kontekst dla informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym, jest ich uzupełnieniem i objaśnieniem. W nurcie działań zmierzających ku poprawie jakości i wiarygodności sprawozdań finansowych, szczególne znaczenie może mieć właśnie ten dokument, który może w znaczący sposób zwiększyć wartość raportów publikowanych przez przedsiębiorstwa. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione wskazówki dotyczące sporządzania sprawozdania z działalności, które będzie klarowne i użyteczne.
Wymogi ustawy o rachunkowości
Ustawa o rachunkowości poświęca sprawozdaniu z działalności art. 49, wskazując w nim m.in. pożądany zakres ujawnianych informacji. Sprawozdanie to powinno obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń.
Ustawa przedstawia następnie przykładowe rodzaje informacji - dotyczą one:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00