Data publikacji: 01.08.2005
Tajemnicza cienka kapitalizacja
Jakie skutki podatkowe pociąga za sobą nowelizacja przepisów o „cienkiej kapitalizacji” i czego powinni obawiać się przedsiębiorcy w związku z nowelizacją przepisów o cienkiej kapitalizacji? Roman P., Warszawa
Terminem „cienka kapitalizacja” określamy sytuację, w której właściciele wyposażają spółkę w minimalną ilość kapitału zakładowego, a resztę środków, niezbędnych do jej funkcjonowania, przekazują spółce w postaci kapitału zwrotnego. Sytuacja ta jest korzystna dla właścicieli z kilku powodów.
Po pierwsze, koszt kapitału własnego w myśl art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest kosztem uzyskania przychodu. Kapitał zwrotny natomiast generuje koszty, które zmniejszają podstawę naliczania podatku dochodowego od osób prawnych. Po drugie, w razie ogłoszenia upadłości spółki właściciele nie mogą liczyć na zwrot kapitału, natomiast w przypadku finansowania zwrotnego występują oni w roli wierzycieli, którym przysługuje prawo zaspokojenia z masy upadłościowej. Należy zauważyć, iż sytuacja ta jest krzywdząca dla innych wierzycieli, ponieważ ich roszczenia są przez to zaspakajane w mniejszym stopniu. Po trzecie, w przypadku spółek posiadających w Polsce oddziały lub filie taki sposób finansowania umożliwia transfer zysków za granicę, gdzie obowiązywać mogą inne (niższe) stawki podatkowe. Reasumując, trzeba stwierdzić, iż ta metoda finansowania naraża na straty zarówno Skarb Państwa, jak i uczciwych wierzycieli spółek.