Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Środki trwałe - różnice w podejściu między MSSF a polską ustawą o rachunkowości

Choć przedstawianie wyników finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej jest zwykle znaczącym wyzwaniem dla każdego działu finansowo-księgowego, istoty problemów związanych z tym raportowaniem poszukuje się głównie w takich obszarach, jak instrumenty finansowe czy świadczenia emerytalne dla pracowników.

Paradoksalnie jednak najczęściej występujące w polskich warunkach różnice, mające istotny wpływ na stopień komplikacji związanych z przejściem na raportowanie wyników zgodnie z MSSF, pojawiają się tam, gdzie wielu księgowych i dyrektorów finansowych spodziewa się ich najmniej. Obszarami tymi są środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, należności i zobowiązania handlowe oraz przychody.
W niniejszym opracowaniu chciałbym omówić podstawowe kwestie związane z różnicami w księgowym ujęciu środków trwałych.
W wielu przedsiębiorstwach środki trwałe stanowią znaczącą pozycję bilansu. Siłą rzeczy będą więc również znaczącym elementem sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z MSSF. W związku z tym kwestie związane z ich klasyfikacją i wyceną stają się bardzo aktualne, a różnice między MSSF a ustawą o rachunkowości mogą mieć bardzo wyraźne przełożenie na projekt wdrożenia raportowania zgodnego z MSSF.
Wycena środków trwałych
Zgodnie z MSSF jednostka ma możliwość stosowania dwóch modeli wyceny środków trwałych:
• modelu kosztowego - w którym środki trwałe wyceniane są według kosztu ich nabycia pomniejszonego o odpisy amortyzacyjne,
• modelu rewaloryzacyjnego - w którym środki trwałe wycenianie są według kosztu nabycia skorygowanego do wartości godziwej i pomniejszanego o odpisy amortyzacyjne.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości wycena środków trwałych następuje według kosztu nabycia skorygowanego o odpisy amortyzacyjne oraz z uwzględnieniem aktualizacji ich wyceny. Jednak aktualizacji można jedynie dokonywać zgodnie z odrębnymi przepisami, a więc nie do ich wartości godziwej w danej chwili, ale według wytycznych określonych odpowiednimi przepisami wykonawczymi.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00