Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-01

Z perspektywy audytora - najczęściej spotykane błędy podczas sporządzania rocznych sprawozdań finansowych

Koniec roku kalendarzowego to dla większości firm działających na polskim rynku także koniec roku obrotowego i początek następnego. To okres wzmożonej pracy dla działów finansowo- -księgowych oraz zarządów jednostek, ponieważ to właśnie na koniec roku w wielu firmach przeprowadzane i rozliczane są inwentaryzacje majątku, uzgadniane salda rozrachunków z kontrahentami czy też rejestrowane w księgach rachunkowych ostatnie operacje gospodarcze dotyczące 2004 r.

W wielu przedsiębiorstwach trwają zaawansowane przygotowania do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych. W wielu przypadkach to także okres, w którym zarządzający i sprawujący nadzór właścicielski nad jednostkami gospodarczymi znajdą odpowiedź na pytanie, czy poprzedni rok obrotowy był „korzystny” finansowo dla jednostki, czy zrealizowano wcześniej zakładane przez zarządy prognozy finansowe, jak kształtuje się bieżąca sytuacja majątkowa i finansowa, czy wreszcie nie występują zagrożenia związane z funkcjonowaniem jednostki w najbliższym czasie. Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać także na podstawie sporządzanych i zbadanych rocznych sprawozdań finansowych.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż sporządzanie sprawozdania finansowego nie jest procesem krótkotrwałym i łatwym, o czym najlepiej wiedzą główni księgowi i dyrektorzy finansowi najczęściej odpowiedzialni za zebranie rzetelnych informacji, uwzględnianych później w sprawozdaniu finansowym. W potocznej opinii laików sporządzanie sprawozdania finansowego to jedynie „uzupełnienie” danych finansowych w odniesieniu do kilkunastu pozycji bilansu oraz rachunku zysków i strat. W praktyce jest to jednak proces, który wymaga zebrania, selekcji oraz przetworzenia ogromnej ilości danych wymaganych do uwzględnienia w sprawozdaniu finansowym przepisami polskiego prawa bilansowego, w tym zarówno danych o charakterze finansowym, jak i niefinansowym.
Przykładowo, w sprawozdaniu finansowym uwzględnia się między innymi opisy transakcji z podmiotami powiązanymi, informacje o zdarzeniach występujących po dniu bilansowym, informacje dotyczące zobowiązań warunkowych czy też instrumentów finansowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00