Porada
Świadczenia dla wolontariuszy
To, czy świadczenia przekazywane wolontariuszowi przez organizację non profit będą podlegały opodatkowaniu, zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze to: rodzaj świadczeń, źródła ich pochodzenia, podstawy przekazania oraz wysokość.
Wolontariusz to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: udpp) na rzecz podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego. Wolontariusz może być osobą pracującą lub bezrobotną z prawem do zasiłku. Organizację non profit z wolontariuszem łączy stosunek cywilnoprawny. Usługi wykonywane przez wolontariuszy w żadnym wypadku nie są pracą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy - chociaż takiej formie mogą odpowiadać wykonywane przez nich świadczenia.
Co przysługuje wolontariuszowi
Wolontariusz nie ma prawa do wynagrodzenia, może jednak otrzymywać inne świadczenia - np. nagrody. Nie są one płacą za konkretnie wykonaną pracę w danym okresie, lecz jedynie pewnym dodatkowym składnikiem o charakterze świadczenia. Dopuszczalne jest określenie przysługujących wolontariuszowi nagród bezpośrednio w zawartym z nim porozumieniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right