Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-03-15

Kontrola płatności z konta bankowego

Ustawa o rachunkowości obliguje jednostki do objęcia ewidencją księgową wszystkich zdarzeń gospodarczych. Dotyczy to również wszelkich płatności realizowanych w postaci obrotu bezgotówkowego - a więc z wykorzystaniem konta bankowego. Procedury organizowania obiegu gotówki - w tym dokumentowania wpływu aktywów pieniężnych oraz ich wypływu z rachunku bankowego - nie zostały określone w przepisach prawa. Dlatego w każdej jednostce powinny być określone szczegółowe zasady kontroli płatności z kont bankowych należących do jednostki.

Wszystkie jednostki muszą posiadać chociaż jedno konto bankowe. Im więcej kont, tym bardziej wzmożona powinna być kontrola wszelkich obrotów - a szczególnie zmniejszeń stanu środków pieniężnych.

Środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym jednostki to aktywa obrotowe zaliczane do aktywów finansowych. Oprócz aktywów pieniężnych w formie krajowych środków płatniczych, w obrocie występują waluty obce i dewizy, które w księgach rachunkowych wyrażone są w złotych. Tak więc pojawia się już drugie konto bankowe - dla dewiz. W celu sprawowania kontroli nad wszystkimi środkami pieniężnymi muszą być one - tak jak wszystkie zasoby majątkowe - objęte ewidencją księgową w sposób uregulowany ustawą o rachunkowości, a także, równocześnie, wewnętrznymi zasadami, tj. polityką rachunkowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00