Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-02-15

Otwarcie ksiąg rachunkowych 2013 r.

Argumentów za tym, aby już teraz otworzyć księgi rachunkowe na 2013 r., jest kilka. Powstaje obowiązek wprowadzenia wpisów do ksiąg rachunkowych okresu bieżącego. Musi być zachowana zasada ciągłości, ponieważ salda końcowe z ubiegłego okresu sprawozdawczego muszą być saldami na początek okresu bieżącego. Trochę przypomina to otwieranie nowego zeszytu. Wpisujemy dane identyfikujące rok w systemie finansowo-księgowym.

Każdy program finansowo-księgowy posiada opcję przenoszenia sald z poprzedniego okresu i otwierania ich na początek kolejnego. Wydaje się to proste, ale nie zawsze tak jest.

Księgi rachunkowe w ustawie o rachunkowości

Do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są jednostki wymienione w art. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Księgi rachunkowe to zbiór zapisów księgowych, tworzonych w postaci: dziennika, księgi głównej, ksiąg pomocniczych, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, a także wykazu składników aktywów i pasywów (inwentarz).

Zbiór tych urządzeń księgowych za 2012 r. zamyka się i taki sam zestaw nowych urządzeń otwiera się na dzień 1 stycznia 2013 r. Należy jednak zgodzić się z faktem, że w jednostkach kontynuujących działalność rolę wykazu składników aktywów i pasywów (inwentarza) pełni zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych. Natomiast dziennik jest zbiorem chronologicznie wpisanych zdarzeń gospodarczych, które dotyczą wyłącznie jednego okresu sprawozdawczego - tj. roku obrotowego. To urządzenie księgowe kończy swój byt 31 grudnia i nie ma żadnego związku z następnym rokiem. Zapisy zdarzeń gospodarczych w dzienniku w nowym okresie sprawozdawczym od 1 stycznia 2013 r. mają swoją numerację - rozpoczynającą się od numeru pierwszego.

Rutynowe przeniesienie sald początkowych możliwe jest dla bilansowych kont księgi głównej i kont ksiąg pomocniczych. Automatyczne tworzenie bilansu zamknięcia okresu ubiegłego i przeniesienie w postaci bilansu otwarcia roku następnego uniemożliwia wprowadzenie sald o innych wartościach. Zagwarantowana jest w ten sposób jedna z nadrzędnych zasad rachunkowości - zasada ciągłości. Przeniesienie sald obejmuje tylko salda kont księgi głównej (kont syntetycznych) i kont ksiąg pomocniczych (kont analitycznych). Niektóre z programów finansowo-księgowych umożliwiają późniejsze (już w 2013 r.) wprowadzenie wartości cząstkowych, dodatkowych lub modyfikowanie już przeniesionych kwot przed ostatecznym ich zapisaniem w pamięci (buforze) systemu. Takie rozwiązanie może mieć zastosowanie wówczas, gdy w 2013 r. księgi rachunkowe będą prowadzone z wykorzystaniem dotychczasowego programu finansowo-księgowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00