Porada
Zmiany w prawie pracy od 2013 r.
Wydłużenie urlopu ojcowskiego i macierzyńskiego, zmiany w zakresie czasu pracy, należności z tytułu podróży służbowych i urlopu wychowawczego, a także nowości w przepisach o trzynastkach to najistotniejsze modyfikacje w przepisach, które według założeń mają wejść w życie od przyszłego roku.
Sejm pracuje nad poselskim projektem nowelizacji ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), którego celem jest wydłużenie urlopu ojcowskiego - z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni. Według obowiązujących przepisów urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni nie można dzielić na części. Liczba pojedynczych urlopów ojcowskich jest niezależna od urodzenia przez kobietę większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Urlopy ojcowskie
Zgodnie z opracowywaną przez Sejm nowelizacją, pracownik - ojciec wychowujący dziecko - będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 8 tygodni, nie dłużej jednak niż:
● do ukończenia przez dziecko 2. roku życia albo
● do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Pracownik, który korzysta z urlopu ojcowskiego, będzie mógł także podzielić urlop ojcowski na dwie części, przy czym jedna z tych części nie będzie mogła być krótsza niż 2 tygodnie. Ponadto, urlop ojcowski nie będzie mógł być przez pracownika-ojca wykorzystany w tym samym czasie co urlop macierzyński. Zgodnie z założeniami, propozycje te mają wejść w życie od 1 stycznia 2013 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right