Działalność gospodarcza w fundacjach
Fundacje mogą prowadzić działalność gospodarczą. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość prowadzenia takiej działalności powinna wynikać ze statutu fundacji, a jej rozmiary muszą być podporządkowane realizowaniu celów statutowych. Poza tym, z dniem podjęcia działalności gospodarczej fundacje muszą stosować wszystkie przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące jednostek prowadzących taką działalność.
Statut fundacji może zawierać zapisy dotyczące możliwości prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. Jeśli fundacja zamierza prowadzić taką działalność (niekoniecznie od początku swojego istnienia), to zapis o prowadzeniu działalności gospodarczej powinien obowiązkowo znaleźć się w statucie. Obowiązek ten wynika z treści art. 11 ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, zgodnie z którym podjęcie przez fundację działalności gospodarczej nieprzewidzianej w statucie wymaga uprzedniej zmiany statutu.
UWAGA!
Fundacja może prowadzić tylko działalność gospodarczą w zakresie określonym w swoim statucie.
Na marginesie należy wspomnieć, że jeśli zajdzie potrzeba zgłoszenia zmiany statutu, sąd rejestrowy dokonuje wpisu do KRS fundacji po stwierdzeniu, że czynności prawne stanowiące podstawę wpisu zostały podjęte przez uprawnioną osobę lub organ i są ważne. Ponadto postanowienie o wpisaniu fundacji do KRS sąd wydaje po stwierdzeniu, że cel i statut fundacji są zgodne z przepisami prawa (art. 9 ust. 1 ustawy o fundacjach).
Z ORZECZNICTWA
Niedopuszczalne jest wydanie przez sąd rejestrowy postanowienia zarządzającego wpis fundacji do rejestru i równocześnie odmawiającego wpisu przewidzianej w statucie tej fundacji działalności gospodarczej. Sąd drugiej instancji, rozpoznając rewizję wnioskodawcy od takiego postanowienia, a dotyczącą jedynie odmowy wpisu przewidzianej w statucie działalności gospodarczej, może uchylić zaskarżone postanowienie także w części zarządzającej wpis fundacji do rejestru.