Część III. Loterie charytatywne
Ciekawą formę finansowania działalności organizacji pozarządowej stanowi tzw. loteria charytatywna. Jest to gra, z której dochody organizator przeznacza w całości na realizację celów społecznie użytecznych - w szczególności dobroczynnych. Najpopularniejszymi jej odmianami są: loteria fantowa i bingo fantowe. Przeprowadzenie loterii charytatywnej - np. podczas koncertu lub festynu - wymaga dopełnienia wielu formalności, które reguluje ustawa o grach hazardowych.
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁAŃ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
W większości państw europejskich hazard stanowi powszechnie wykorzystywane źródło finansowania działań obywatelskich. Szwedzkie czy holenderskie organizacje są w stanie pozyskać z loterii charytatywnych kwoty rzędu nawet kilkuset milionów euro rocznie. Dodatkowo, z formy tej mogą korzystać nie tylko zarejestrowane organizacje pozarządowe, lecz także grupy nieformalne.
Polskie prawo nie posługuje się pojęciem "loterii charytatywnej". Obowiązująca obecnie ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (dalej: ustawa) przewiduje jednak możliwość przeprowadzenia dwóch rodzajów gier hazardowych przeznaczonych na cele dobroczynne. Mogą one być organizowane wyłącznie w celu wsparcia działalności społecznie użytecznej. Jedną z takich gier losowych jest tzw. loteria fantowa, w której uczestniczy się przez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe. Drugą charytatywną grą losową jest tzw. bingo fantowe, w którym uczestniczy się przez nabycie przypadkowych zestawów liczb z ustalonego z góry zbioru liczb, a podmiot urządzający grę oferuje wygrane rzeczowe.