Artykuł
Świadczenia związane z wolontariatem
Pomoc wolontariuszy jest bardzo ważnym elementem prowadzenia działalności przez organizacje pozarządowe. Przepisy nakładają na korzystającego określone obowiązki wobec wolontariuszy. Muszą m.in. ponosić na ich rzecz określone wydatki.
Świadczenia wolontariuszy wykonywane są w zakresie, w sposób i w czasie określonym w porozumieniu z korzystającym. Jeśli świadczenie wolontariusza jest wykonywane przez okres dłuższy niż 30 dni - porozumienie powinno być sporządzone na piśmie. Samo porozumienie ma charakter umowy cywilnoprawnej i nie podlega przepisom prawa pracy. Warto jednak pamiętać, że w określonych sytuacjach porozumienie zawarte z wolontariuszem może zostać uznane za umowę o pracę. Trzeba więc:
● ostrożnie określać postanowienia porozumienia - kierując się przede wszystkim przepisami ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: udpp),
● pamiętać, że wolontariusz to osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie (art. 2 pkt 3 udpp).
Z ORZECZNICTWA
[Powódka] wykonywała (...) pracę na rzecz pozwanego i podlegając jego kierownictwu, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, w systemie zmianowym, wymagającym ścisłej organizacji pracy. Praca ta była świadczona za wynagrodzeniem (comiesięczna "zapomoga"), co potwierdza tezę o pozornym charakterze umowy wolontariatu, skoro wolontariuszem (...) jest tylko osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach (...) określonych [w przepisach udpp]. Poza tym, (...) praca była wykonywana na ryzyko pozwanego i miała charakter ciągły - co wypełnia kolejne cechy stosunku pracy i pozwala uznać, że miały one w rozważanej umowie charakter przeważający.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right