Artykuł
Opłaty za parkowanie samochodu służbowego a dochód pracownika
Stowarzyszenie otrzymało od sponsora w formie darowizny samochód osobowy, wykorzystywany w działalności statutowej. Sponsor udostępnił także nieodpłatnie 100 m2 powierzchni w swoim biurowcu na biuro stowarzyszenia. W biurowcu nie ma jednak wolnych miejsc na parkingu podziemnym. Pracownik stowarzyszenia, który na co dzień dysponuje tym samochodem, zaproponował, by takim miejscem był parking strzeżony w pobliżu jego miejsca zamieszkania (jest to tańsze rozwiązanie niż parkowanie samochodu na parkingu w centrum). Abonament za parking płaci stowarzyszenie. Czy w takiej sytuacji pracownik będzie musiał zapłacić od tego podatek dochodowy?
Katarzyna Goteć
Nie - w opisanej sytuacji możliwe jest takie skonstruowanie zasad używania samochodu służbowego, aby pracownik nie był obciążony podatkiem dochodowym z tytułu otrzymania przychodu ze stosunku pracy.
Przy kwalifikacji opodatkowania wszelkiego rodzaju bonusów otrzymanych od pracodawcy, organy podatkowe wykorzystują art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Przepis ten stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty (niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona), a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. .
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right