Spółka-członek stowarzyszenia nie może uznać wpłaty dla stowarzyszenia za koszt uzyskania przychodu
Przedsiębiorstwa z danego sektora gospodarki tworzą stowarzyszenia branżowe, zasilają je składkami członkowskimi. Stowarzyszenie reprezentuje tworzące je firmy w mediach, prowadzi wśród studentów działalność popularyzującą pracę w danym sektorze gospodarki, wydaje certyfikaty, zajmuje się opracowywaniem norm, prowadzeniem szkoleń itp. Zdaniem organów podatkowych składki na rzecz takiego stowarzyszenia nie są kosztem uzyskania przychodu przedsiębiorstw-członków.
Tomasz Król
Brak uznania zasilenia kasy branżowego stowarzyszenia przez należące do niego firmy ma miejsce również w przypadku, gdy taki przedsiębiorca udowodni, że osiąga korzyści z finansowania stowarzyszenia. W związku z tym, w przypadku gdy charakter stowarzyszenia uzasadnia prawo do odliczania darowizn na jego działalność od podstawy opodatkowania (członka stowarzyszenia), firmy próbują kwalifikować składkę członkowską jako darowiznę. I w tym przypadku również występują problemy z organami podatkowymi - chociaż działanie takie jest dozwolone.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) wykazanie przez członka stowarzyszenia, że składki na rzecz stowarzyszenia służą zabezpieczeniu i zachowaniu źródeł przychodów, nie jest dla fiskusa argumentem przemawiającym za uznaniem tych składek za koszty uzyskania przychodów. W polskim prawie podatkowym wydatek - nawet jeżeli spełnia wymogi uznania go za koszt podatkowy - nie jest kosztem, jeśli jest jednocześnie objęty zakresem zastosowania art. 16 ust. 1 updop. Ograniczenie w zakresie zaliczania wpłat na działalność stowarzyszenia do kosztów uzyskania przychodów przez firmy będące członkami stowarzyszenia wynika z art. 16 ust. 1 pkt 37 updop. Przepis ten stanowi, że