Świadczenia na rzecz wolontariuszy
Wolontariusz świadczy swoje usługi ochotniczo i bez wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że wolontariusz nie może otrzymać określonych świadczeń.
Paweł Ziółkowski
Wolontariusze mogą wykonywać świadczenia, odpowiadające świadczeniu pracy, m.in. na rzecz organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w zakresie ich działalności statutowej (w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego). Należy przy tym pamiętać, że członek stowarzyszenia może również wykonywać świadczenia jako wolontariusz na rzecz stowarzyszenia, którego jest członkiem.
Rodzaje świadczeń na rzecz wolontariusza i konsekwencje ich wypłaty
Wolontariusz świadczy swoje usługi bez wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że nie może nic otrzymywać od korzystającego. Przepisy ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: udpp) przewidują nawet wprost kilka rodzajów świadczeń przysługujących wolontariuszowi, takich jak:
1) świadczenia BHP,
2) świadczenia związane z wykonywaniem podróży służbowych,
3) zwroty poniesionych wydatków,
4) szkolenia,
5) świadczenia zdrowotne,
6) świadczenia wypadkowe,
7) ubezpieczenie OC.
Wydatki na te cele stanowią, co do zasady, koszty prowadzenia działalności statutowej organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego jako korzystających.
Należy przy tym zauważyć, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 113 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) Jednocześnie stosunek wolontariatu nie jest tytułem ubezpieczeniowym w rozumieniu art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - wobec czego .