Jak rozliczyć wpływy z 1% w księgach rachunkowych organizacji
Posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego - oprócz pewnych przywilejów - powoduje powstanie po stronie organizacji także określonych obowiązków. Jak wynika z praktyki, największe problemy (zwłaszcza w organizacjach, które dopiero od niedawna posiadają ten status) powodują nowe obowiązki sprawozdawcze, a w nich - rozliczenie wpływów z mechanizmu 1%. Ma to miejsce zwłaszcza w zakresie ewidencji księgowej tych wpływów.
Jednostki posiadające status organizacji pożytku publicznego muszą sporządzać roczne sprawozdania merytoryczne ze swojej działalności oraz roczne sprawozdania finansowe, na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości i rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej. Zakres zastosowania tych przepisów zależy od tego, czy organizacja prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.
Działalność pożytku publicznego wykonuje się na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: ustawa). Warunkiem otrzymania statusu organizacji pożytku publicznego (dalej: opp) jest wykonywanie działalności społecznie użytecznej w sferze zadań publicznych, do których należy m.in. pomoc społeczna, nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie, organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży, ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego (art. 4 ust. 1. ustawy). Z tytułu tego statusu organizacji przysługują szczególne przywileje - m.in. możliwość otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych - ale też wynikają obowiązki - przede wszystkim w zakresie sprawozdawczości finansowej.