Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-10

Pozorna darowizna dla organizacji to obejście prawa podatkowego

W ostatnim czasie organy skarbowe i sądy uważniej przyglądają się dokonywaniu przez podatników darowizn na rzecz organizacji pozarządowych. Chodzi tu zwłaszcza o kwestie odliczenia ich przez darczyńców od dochodu oraz przeznaczenie przez organizacje tych środków na cele działalności pożytku publicznego. Zainteresowanie organów skarbowych wynika z częstych przypadków zawierania tzw. pozornych umów darowizny, których jedynym celem jest obejście przepisów prawa podatkowego. Oprócz braku uzasadnienia gospodarczego takiej darowizny, w ocenie kontrolujących znaczenie mają także powiązania kapitałowe i osobowe między darczyńcą a obdarowaną organizacją.

W praktyce możliwa jest następująca sytuacja: podatnik dokonuje darowizny na rzecz fundacji (np. prawie 2 mln zł), a niedługo potem fundacja udziela swojemu darczyńcy pożyczki (np. w kwocie 1,5 mln zł). Powstaje pytanie, czy organy podatkowe mogą skutecznie podważyć taką "transakcję". Organ podatkowy nie może przecież twierdzić, że darowizna była nieważna, należy to bowiem do kompetencji sądu cywilnego. Jednak organ skarbowy może uznać, że nastąpiło tu obejście prawa podatkowego. W konsekwencji darczyńca straci prawo do odliczenia darowizny, a fundacja wizerunek organizacji non profit.

W takich sytuacjach darczyńcy i organizacje non profit powołują się na orzeczenia sądów, w których prawo darczyńcy do odliczenia darowizny od dochodu zależne jest od celu darowizny, na jaki została ona przekazana, oraz na prowadzenie przez fundację lub stowarzyszenie działalności pożytku publicznego.

NSA

Przykładowo, NSA w wyroku z 17 kwietnia 1998 r. (sygn. akt I SA/Łd 1188/96) stwierdził, że wykorzystanie środków przez obdarowanego nie jest okolicznością mającą jakiekolwiek znaczenie dla oceny uprawnień darczyńcy do obniżenia podstawy opodatkowania.

Jednak w najnowszych orzeczeniach w tego typu sprawach sądy stają raczej po stronie fiskusa. Na tej podstawie - mając poparcie sądów - fiskus interesuje się sprawami darowizn udzielanych fundacjom i stowarzyszeniom pod kątem wychwycenia spraw nieuprawnionego obniżania podatku dochodowego przez darczyńców. Szczególnie na kontrolę narażone są fundacje i stowarzyszenia powiązane z darczyńcami związkami kapitałowymi lub osobowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00