Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-10

Kiedy organizacja non profit może odliczać VAT

Charakter wykonywanych przez organizacje pozarządowe czynności statutowych sprawia, że jednostki te mają niewielkie możliwości odliczania zapłaconego VAT. Nie oznacza to jednak, że nie mogą w ogóle odliczać podatku. Ustawodawca traktuje organizacje non profit tak jak innych podatników. O prawie do odliczenia decyduje związek zakupionych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi. Dlatego zawsze warto ustalić, czy taki związek istnieje - chociażby częściowy.

Ogólna reguła stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Treść tego przepisu wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione dwa warunki:

● odliczenia tego dokonuje podatnik VAT,

● towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższa reguła wyklucza zasadniczo możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych z podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00