Jak wyłączyć w statucie odpowiedzialność członka zarządu za zaległości podatkowe stowarzyszenia
Osoby, które rozważają propozycję przyjęcia stanowiska członka zarządu stowarzyszenia, często odrzucają ją z obawy o ryzyko zapłacenia zaległych podatków organizacji non profit. Sposobem na wyeliminowanie tego ryzyka jest odpowiednia konstrukcja statutu stowarzyszenia. Odpowiedzialność nie powstanie, jeżeli w statucie będzie wyraźne zapisane, że członek zarządu nie ma kompetencji do jego reprezentacji w zakresie spraw majątkowych i finansowych.
Członkowie zarządu stowarzyszeń zagrożeni są odpowiedzialnością, jako tzw. osoby trzecie, ustanowioną przez art. 116 Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).
Dotyczy to nie tylko zaległości podatkowych stowarzyszeń. Powołany przepis ma także zastosowanie do należności z tytułu składek ubezpieczeniowych (zob. art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Co grozi członkom zarządu organizacji non profit
Ordynacja podatkowa ustanawia bardzo surową odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji. Objęci są nią członkowie zarządu. Celem tej odpowiedzialności jest umożliwienie fiskusowi zaspokojenie należności fiskalnych z majątku osobistego członka zarządu, gdy nie jest to możliwe od zobowiązanej osoby prawnej (np. z powodu braku posiadania przez nią majątku). Jest to tzw. odpowiedzialność osoby trzeciej za zobowiązania podatkowe podatnika. Ustawodawca ustanawia ją wtedy, gdy istnieją jakieś powiązania, zależności między podatnikiem a osobą trzecią. W przypadku spółek akcyjnych i z o.o. jest to prowadzenie ich spraw i ich reprezentacja przez członków zarząd.