Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-07-01

Masz "wątpliwości podatkowe"? Złóż wniosek o interpretację indywidualną

Organizacja non profit może wystąpić do organu podatkowego o wyjaśnienie wątpliwości w interpretacji przepisów podatkowych w swojej konkretnej sprawie. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić, gdzie złożyć wniosek i jakie są konsekwencje zastosowania się do takiej interpretacji.

Zasady występowania o indywidualne interpretacje podatkowe są uregulowane w art. 14a-14p Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Dodatkowo - szczegółowe uregulowania dotyczące wniosków znajdziemy w dwóch rozporządzeniach Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r.: w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (dalej: rozporządzenie w sprawie upoważnienia) i w sprawie wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczania opłaty od wniosku (dalej: rozporządzenie w sprawie wniosku i opłaty).

Pytanie w swojej sprawie

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej musi dotyczyć indywidualnej sprawy pytającego. Z takim wnioskiem może wystąpić podatnik, płatnik, następca prawny podatnika oraz osoba trzecia (np. członek zarządu fundacji lub stowarzyszenia).

Co istotne - . Wynika to stąd, że urząd skarbowy nie wyjaśni, jak stosować przepisy prawa podatkowego w sprawie, w której toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej (art. 14b § 5 o.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00