Podatkowe rozliczenie kradzieży składnika majątku organizacji
Straty w wyniku kradzieży mogą dotknąć każdą organizację. Dotyczyć to może zarówno majątku trwałego, jak i obrotowego.
Sławomir Liżewski
Jeśli organizacja prowadzi działalność gospodarczą, rozróżnienie to będzie istotne dla celów podatku dochodowego. Nie zawsze poniesioną stratę można potraktować jako koszt podatkowy.
Najogólniej mówiąc, strata powstała w majątku organizacji w wyniku kradzieży będzie kosztem podatkowym jedynie wówczas, gdy - po pierwsze - nie jest wynikiem zaniedbań ze strony organizacji (brak odpowiednich zabezpieczeń, ubezpieczeń, wyposażenia pomieszczeń) lub jej pracowników (lekkomyślność, brak nadzoru itp.), a po drugie - została w odpowiedni sposób udokumentowana (zgłoszona na policję, do ubezpieczyciela itp.). Poniżej przedstawiamy możliwość ujęcia strat z tytułu kradzieży w kosztach podatkowych - w zależności od rodzaju skradzionego majątku.
Straty w środkach trwałych
Kosztów uzyskania przychodów nie stanowią straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych (art. 16 ust. 1 pkt 5 updop).
Odpisy amortyzacyjne to odpisy dokonywane od wartości początkowej, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku wprowadzono do ewidencji środków trwałych - do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór (art. 16h ust. 1 pkt 1 updop). Przy czym suma tych odpisów obejmuje również te, których nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Ograniczenie takie wystąpi np. w przypadku samochodów osobowych.