Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-01

Jak ewidencjonować programy komputerowe

W numerze 7 „Rachunkowości Organizacji Non-profit” pisaliśmy o ewidencji zakupionego oprogramowania komputerowego. W związku z licznymi pytaniami Czytelników poniżej zamieszczamy artykuł uzupełniający i zawierający odpowiedzi na zgłoszone problemy.

Marianna Sobolewska

Oprogramowanie systemowe (system operacyjny), zakupione wraz z komputerem, i takie, bez którego komputer nie byłby urządzeniem kompletnym i zdatnym do użytkowania (nie spełniałby zatem definicji środka trwałego), zwiększa wartość początkową środka trwałego (komputera) i jest ewidencjonowane razem z komputerem na koncie 011 „Środki trwałe” w analityce „Zespoły komputerowe”.

Programy komputerowe, które stanowią systemy operacyjne, nie są więc zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych, lecz zwiększają wartość początkową komputerów.

, nabyte w celu realizacji określonego zadania i potrzeb użytkownika, według zasad przyjętych dla tego rodzaju składników majątku. A zatem do wartości niematerialnych i prawnych należy zaliczać tylko użytkowe programy komputerowe (programy aplikacyjne), takie jak np. edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne, programy finansowo-księgowe. Są to programy służące do realizacji konkretnych potrzeb poszczególnych użytkowników. Oczywiście programy te należy kwalifikować do wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli spełniają definicję określoną w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00