KOREKTA DEKLARACJI PRZEZ PŁATNIKA
W praktyce zdarza się, że organizacja non profit (fundacja, stowarzyszenie) będąca pracodawcą popełni - jako płatnik - błąd w rozliczeniach wynagrodzeń pracowniczych. W takiej sytuacji należy złożyć korektę deklaracji (np. PIT-11, PIT-R) wraz z uzasadnieniem przyczyn tej korekty.
Joanna Nowicka
Problematykę korekt deklaracji zawierają art. 81-81b Ordynacji podatkowej. Przepisy te regulują prawo podatników do korekty deklaracji, jego zakres oraz sposób wykonywania korekt. Do korekt odnoszą się też uregulowania działu V Ordynacji podatkowej, traktującego o czynnościach sprawdzających.
Kiedy płatnik może dokonać korekty
Płatnicy mają prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej (art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej). Oznacza to, że płatnik może skorygować deklarację, o ile nie zabrania tego przepis szczególny.
W obowiązującym stanie prawnym prawo do korekty deklaracji jest obowiązującą zasadą - co oznacza, że to organ podatkowy musi wskazać płatnikowi, że przepis szczególny zabrania mu takiej korekty.
Możliwe jest także korygowanie deklaracji z urzędu przez organ podatkowy (w ściśle określonych przypadkach i pod określonymi warunkami), jednak jest to temat na odrębny artykuł.