Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-05-01

Przychody kościelnych osób prawnych

W dodatku do RNP nr 5/2007 przedstawiamy wybrane interpretacje organów skarbowych dotyczące kwalifikacji podatkowej przychodów osiąganych przez kościelne osoby prawne z punktu widzenia przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

DZIERŻAWA
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 1 czerwca 2006 r. wydane przez Urząd Skarbowy w Polkowicach (PD/415/1/14/3/OP/06)
(…) Na przełomie roku 2003/2004 za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków spółka S.A. z Poznania zainstalowała urządzenia na wieży kościoła. Od lutego 2004 r. za dzierżawę Parafia otrzymuje 1500 zł miesięcznie. Na tle opisanego stanu faktycznego Podatnik pyta: Czy z tytułu uzyskania opłat za dzierżawę Parafia winna odprowadzać odpowiedni podatek, czy też mieści się to w płaconym zryczałtowanym podatku od Parafii?
Jednocześnie w treści uzupełnienia do zapytania zostało zajęte stanowisko w sprawie, że dodatkowy podatek nie należy się z uwagi na opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem od przychodów osób duchownych, który Podatnik opłaca co kwartał na podstawie wydanej decyzji.
(…) Naczelnik Urzędu Skarbowego (…) informuje, co następuje:
(…) Zapisy (…) art. 55 ust. 1-3 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej mają odzwierciedlenie w art. 17 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody kościelnych osób prawnych:
a) z niegospodarczej działalności statutowej: w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej i zwolnione są z obowiązku składania deklaracji i zeznań podatkowych,
b) z pozostałej działalności - w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptacje innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00