Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-01

Ewidencja księgowa różnic inwentaryzacyjnych

Inwentaryzacja aktywów i pasywów obejmuje ustalenie stanu rzeczywistego aktywów i pasywów oraz porównanie go ze stanem księgowym, a także ustalenie, wyjaśnienie i rozliczenie stwierdzonych różnic w taki sposób, by stan księgowy został doprowadzony do stanu rzeczywistego. Ewidencja rozliczenia inwentaryzacji polega na ujęciu w księgach rachunkowych stwierdzonych różnic ilościowych i wartościowych (niedoborów i nadwyżek) oraz sposobu wyrównania tych różnic.

MARIANNA SOBOLEWSKA
Różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych, tzw. różnice inwentaryzacyjne, dzielą się na:
• niedobory - gdy stan faktyczny ustalany w trakcie inwentaryzacji jest niższy od stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych,
• nadwyżki - gdy stan faktyczny ustalony w trakcie inwentaryzacji jest wyższy od stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych.
Niedobór występuje, gdy pojawia się ujemna różnica między stanem faktycznym ustalanym w trakcie inwentaryzacji a stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych:
stan faktyczny < stan księgowy
Wyrównanie różnicy
stan faktyczny = stan księgowy - niedobór
Nadwyżka występuje, gdy pojawia się dodatnia różnica między stanem faktycznym ustalanym w trakcie inwentaryzacji a stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00