Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-07-01

Rozliczanie wyjazdów służbowych osób pracujących na rzecz organizacji non-profit

Diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) updof). Kwoty te podlegają zwolnieniu do wysokości limitów określonych w rozporządzeniach w sprawie podróży służbowych. Nadwyżkę ponad kwotę limitu należy opodatkować podobnie jak wynagrodzenie czy inne świadczenie ze stosunku pracy.

W poprzedniej części opracowania (patrz „Rachunkowość...” nr 6/2006, s. 35 i nast.) przedstawiliśmy m.in. definicję podróży służbowej, a także co przysługuje pracownikowi w rozliczeniu za podróż służbową w kraju i za granicą oraz związane z nią wydatki. Większość z tych wydatków pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi, natomiast zwrot innych zależy od jego decyzji. Od tego zależą m.in. skutki, które wystąpią w podatku dochodowym w razie dokonania zwrotu.
W tej części pokażemy, kiedy wypłacone należności za podróż służbową należy opodatkować podatkiem dochodowym oraz jakie skutki podatkowe wywoła wyjazd osoby, która nie jest pracownikiem.
Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czy zatrudnionemu na umowę o pracę kierowcy przysługuje dieta?
Kiedy należności za podróż służbową będą obciążone podatkiem dochodowym?
Poza wspomnianym zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca. Zwolnienie to dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości 30 diet (art. 21 ust. 1 pkt 20 updof).
Aby skorzystać z tego zwolnienia, należy więc spełnić łącznie dwa warunki:
• przebywać czasowo za granicą, tj. bez zamiaru zmiany stałego miejsca zamieszkania,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00