Data publikacji: 01.11.2005
Cudzoziemiec w zarządzie organizacji - rozliczenie i opodatkowanie
Zdarza się, że fundacja zatrudnia lub korzysta z usług cudzoziemców oraz że zagraniczne osoby fizyczne wchodzą w skład zarządów polskich organizacji. O narastającej skali tego zjawiska świadczą pytania napływające do naszej redakcji. Wątpliwości Czytelników dotyczą przede wszystkim obowiązujących zasad rozliczeń z urzędem skarbowym z tytułu podatku od wynagrodzeń zagranicznych osób fizycznych podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Pewne wątpliwości wzbudzają także m.in. terminy wpłacania zryczałtowanego podatku oraz składania deklaracji i informacji podatkowych. Dlatego podjęliśmy się wyjaśnić kwestie związane z tym zagadnieniem.
W omawianym przez nas zakresie podstawowe znaczenie ma art. 3 updof, zawierający definicje nieograniczonego i ograniczonego obowiązku podatkowego. I tak osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium RP podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (chodzi o tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów uzyskiwanych w Polsce (chodzi o tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).
PRZYKŁAD
Jakie kryteria musi spełniać zagraniczna osoba fizyczna na stałe zamieszkała za granicą, a tymczasowo zatrudniona w Polsce, aby podlegać w Polsce jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu?
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, osoby fizyczne z miejscem zamieszkania za granicą zawsze podlegają wyłącznie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.