Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-01

Umowa o pracę z członkiem zarządu organizacji

Obowiązujące przepisy nakładają na stowarzyszenia obowiązek powołania zarządu i organu kontroli wewnętrznej. Stowarzyszenie może również zatrudniać pracowników do prowadzenia swoich spraw, wśród nich również członków zarządu. Przepisy przewidują trzy podstawowe rodzaje zatrudnienia członków zarządu: na podstawie umów cywilnoprawnych, kontraktu menedżerskiego oraz umowy o pracę. W poniższym opracowaniu omówimy zasady zawierania umów o pracę z członkami zarządu stowarzyszenia.

Członek zarządu zatrudniony na podstawie umowy o pracę
W praktyce umowy o pracę zawierane są na czas określony lub na czas nieokreślony. W literaturze podkreśla się jednak, że z uwagi na specyfikę funkcji członka zarządu nieprzydatne są w tym przypadku umowy o pracę zawarte na okres próbny oraz umowy na czas wykonywania określonej pracy.
Konsekwencją związania się stron stosunkiem pracy jest obowiązek zawarcia w umowie o pracę wszystkich obligatoryjnych jej elementów wymienionych w art. 29 Kodeksu pracy. Jednak taka umowa rzadko ogranicza się do ustawowego minimum określonego w tym przepisie. Na podstawie zawartej umowy o pracę przyznaje się pracownikowi-członkowi zarządu wiele dodatkowych uprawnień i obowiązków. Takimi dodatkowymi uprawnieniami mogą być m.in. pokrywanie kosztów szkoleń, dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, możliwość korzystania z samochodu służbowego itp.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00