Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-01

Wynajęcie nieruchomości przez organizację non-profit - problematyczne zagadnienia

Wynajmowanie lokalu na siedzibę czy na prowadzoną działalność gospodarczą nie należy do rzadkości. Ogólne konsekwencje najmu są proste: powoduje on powstanie przychodu u wynajmującego (właściciela nieruchomości) i koszt uzyskania przychodu u najemcy. Jednak praktyka wcale nie okazuje się taka oczywista i na tle umowy najmu powstaje szereg pytań, na które odpowiadamy poniżej.

Umowa najmu nieruchomości a podatek od czynności cywilnoprawnych
Po podpisaniu umowy najmu pierwsze pojawiające się pytanie brzmi: czy od tej umowy należy zapłacić podatek. W art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymieniono czynności cywilnoprawne podlegające temu podatkowi. Katalog czynności cywilnoprawnych zawartych w tym przepisie ma charakter zamknięty i czynności w nim niewymienione nie podlegają temu podatkowi. Umowa najmu nie znalazła się w tym katalogu - zatem nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Kiedy czynsz powoduje kontrowersje?
Zawarcie umowy najmu powoduje u wynajmującego obowiązek w postaci oddania najemcy nieruchomości do używania, a u najemcy - zapłaty czynszu. Zapłacony czynsz stanowi koszt uzyskania przychodów najemcy i mimo iż kwestia ta jest oczywista (istnieje niewątpliwy związek pomiędzy kosztem wynajęcia nieruchomości na prowadzoną działalność czy na siedzibę a możliwością osiągnięcia przychodów), to jednak z zapłatą czynszu związany jest szereg problemów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00