Data publikacji: 01.01.2005
Opodatkowanie „sms-ów pomocowych”
Rozwój usług elektronicznych oraz telekomunikacyjnych spowodował pojawienie się nowych możliwości również w zakresie działalności organizacji non-profit. Coraz popularniejszym sposobem przeprowadzania zbiórek pieniężnych jest obecnie korzystanie z tzw. sms-ów pomocowych.
Usługa ta, ogólnie rzecz biorąc, polega na wysyłaniu pod określony numer (zazwyczaj różniący się od zwykłych numerów posiadaczy telefonów komórkowych) sms-a o treści np. „pomoc”. Wysyłający płaci za taką wiadomość opłatę wielokrotnie wyższą niż „zwykła” cena takiej usługi, zysk zaś jest przeznaczany przez operatora na określony, szczytny cel. Opłata za taki sms jest uiszczana w rachunku za abonament i połączenia za najbliższy okres rozliczeniowy.
Zasady zawierania umów telekomunikacyjnych reguluje ustawa z 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 171, poz. 1800).
W przypadku przeznaczania zysku z tego rodzaju połączeń (sms-ów) na cele społecznie użyteczne, tj. charytatywne bądź wspierania różnych działań o charakterze społecznym, operator telefonii komórkowej może zrezygnować z wynagrodzenia za usługę.