Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-01

Problemy potrącania w czasie kosztów uzyskania przychodów

W poprzednim numerze opisaliśmy ewidencję księgową rozliczeń międzyokresowych kosztów. Aby uniknąć kwestionowania przez organy podatkowe kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest - obok ustalenia, czy dany wydatek w ogóle można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odpowiedniego udokumentowania jego poniesienia - zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w odpowiednim momencie.

W praktyce zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodu we właściwym czasie rodzi wiele kontrowersji. Należy również zauważyć, iż zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie podatkowej można się spotkać z rozbieżnościami w zakresie określenia momentu zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.
O tym, jaki wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, piszemy szczegółowo na s. 15.
Zgodnie z obowiązującą na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych zasadą potrącania kosztów w czasie, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe. W tym ostatnim przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione (art. 15 ust. 4 updop). NSA w wyroku z 11 lutego 1999 r. (sygn. akt SA/Sz 670/98) stwierdził, iż:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00