Rachunkowość Stowarzyszeń, Fundacji, Organizacji non-profit 8/2004 z 01.08.2004, str. 25
Data publikacji: 01.08.2004
Wynagrodzenie członka zarządu stowarzyszenia
Wprawdzie najczęściej członkowie zarządów organizacji non-profit wypełniają swe funkcje społecznie, jednak niekiedy pobierają z tego tytułu wynagrodzenie. Ponieważ skutki podatkowe pobierania wynagrodzenia są różne - w zależności od formy „zatrudnienia” członka zarządu w stowarzyszeniu - przyjrzyjmy się bliżej kilku wariantom.
Należy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy wynagrodzenie członka zarządu stowarzyszenia może być wypłacane na podstawie zawartej umowy zlecenia bądź umowy o dzieło, czy też jedynie na podstawie stosownej uchwały członków stowarzyszenia. Ponadto, w jakiej wysokości można odliczyć od przychodu koszty uzyskania przychodu i czy obowiązkowe są składki do ZUS? Czy jest to tylko przychód w rozumieniu art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Stowarzyszenie jest obowiązane posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej, o czym stanowi art. 11 ust. 3 Prawa o stowarzyszeniach. Na podstawie uchwały walnego zgromadzenia członkom zarządu może być przyznane wynagrodzenie. Stowarzyszenie jest osobą prawną, w związku z czym do wynagrodzenia członków jego zarządu ma zastosowanie art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wynagrodzenie z tytułu członkostwa w zarządzie stowarzyszenia
Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu powołania, należące do składów zarządów osób prawnych zaliczane są do źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście.