Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-01

Rozporządzanie przedmiotem leasingu po zakończeniu leasingu a skutki podatkowe

Leasing od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, warto jednak zwrócić uwagę, że sposób jego zakończenia ma różne konsekwencje podatkowe. Dlatego - dla optymalizacji kosztów podatkowych - zawierając umowę leasingu warto jednocześnie zawrzeć postanowienia dotyczące rozporządzania przedmiotem leasingu po jej zakończeniu.

O umowie leasingu, jego ewidencji oraz opodatkowaniu VAT czytaj także w nr 5 (s. 13) oraz w nr 7 (s. 23) „Rachunkowości...”
Dotychczas w praktyce gospodarczej szczególnie często znajdował zastosowanie leasing samochodów. W dużej mierze wynikało to z możliwości związanej z leasingiem tzw. samochodów z kratką i podatkiem VAT. Jednak mimo zmian w tym zakresie (a także rozpatrując tę kwestię pod kątem podatku dochodowego od osób prawnych) leasing stanowi nadal korzystniejszą formę finansowania niż np. kredyt (m.in. poprzez możliwość zaliczenia większej sumy do kosztów podatkowych - przy zakupie na kredyt zaliczyć można jedynie odsetki, a także poprzez ułatwienia proceduralne - niższe odsetki niż w przypadku kredytu itp.) i prawdopodobnie z tego powodu leasing nie straci na popularności. Ponieważ najczęściej mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym, warto podkreślić, iż Ponadto leasing ten charakteryzuje się tym, że po okresie umowy leasingu przedmiot umowy zwracany jest finansującemu. Przepisy rozdziału 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych szczegółowo określają konsekwencje podatkowe leasingu, jakie powstają zarówno po stronie finansującego, jak i korzystającego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00