Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-11-01

Wykorzystywanie telefonu służbowego dla celów prywatnych

Wykorzystywanie telefonów do celów prowadzonej działalności należy do typowych wydatków, jakie ponosi podatnik, które mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Niewątpliwie, korzystanie z telefonów może być bowiem związane albo z konkretnym przychodem (pochodzącym np. z kontraktu), albo z funkcjonowaniem podatnika. Praktyka wskazuje jednak, że telefony (komórkowe lub stacjonarne) firmowe, czyli zarejestrowane i będące własnością organizacji, przeznaczone do rozmów służbowych, często wykorzystywane są także do prywatnych rozmów pracowników.

Opłaty za korzystanie z telefonów związane są z opłatą abonamentu oraz opłatami z tytułu przeprowadzonych rozmów. Różnica wynikająca z charakteru tych kosztów ma istotne znaczenie w rozliczeniach podatkowych.
Opłata abonamentowa
Opłata abonamentowa jest opłatą stałą, uiszczaną niezależnie od faktu, czy telefon jest wykorzystywany, czy też nie. Jest więc ona przypisana do właściciela telefonu. Zasada nakładania opłat abonamentowych przez operatorów sieciowych jest taka sama zarówno w przypadku opłat ponoszonych za telefony stacjonarne, jak i telefony komórkowe. Jak bowiem wskazano, opłata taka jest opłatą stałą, uiszczaną za sam fakt posiadania telefonu. Wątpliwości uznania takiej opłaty za koszt uzyskania przychodu może np. wzbudzić przypadek, kiedy podatnik, świadomie dążąc do oszukania fiskusa, rejestruje telefon stacjonarny na organizację, a następnie umieszcza go poza miejscem prowadzenia przez nią działalności, siedziby czy - inaczej mówiąc - w miejscu, z którym przychody z działalności gospodarczej nie mają nic wspólnego, i wykorzystuje go w celach prywatnych. Postępowanie takie zmierza jednak do omijania prawa podatkowego i zawsze jest kwestionowane przez organy podatkowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00