Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-11-01

Rozrachunki z bankiem w księgach rachunkowych

Różnego rodzaju rachunki bankowe są podstawową formą przechowywania środków pieniężnych jednostki oraz gospodarowania nimi. Niniejszy artykuł przedstawia sposoby ewidencji oraz wyceny produktów bankowych, z uwzględnieniem podziału na produkty wykazywane w aktywach jednostki oraz jego pasywach.

Oferta banków komercyjnych jest w tym zakresie bardzo szeroka. Jednocześnie wymogi stawiane przez przepisy prawne oraz przez kontrahentów wymuszają niejako rozliczenia poprzez rachunki bankowe.
Z punktu widzenia stron bilansu produkty bankowe dzielimy na dwie grupy: wykazywane w aktywach oraz wykazywane w pasywach bilansu jednostki. Podział ten jest ściśle uzależniony od charakteru ekonomicznego oraz prawa własności rozpatrywanej pozycji bilansowej. Jeżeli dana pozycja związana jest ze środkami należącymi prawnie do jednostki, to będziemy mieli do czynienia z produktami wykazywanymi w aktywach. Jeżeli pozycja związana jest z finansowaniem działalności ze środków obcych (w tym przypadku pochodzących od banków komercyjnych), to wykazana będzie w pasywach jako zobowiązanie.
Rodzaje rachunków
Z punktu widzenia swobody dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku wyróżniamy:
• bieżące rachunki bankowe,
• rachunki bankowe lokat terminowych.
Gospodarowanie środkami zgromadzonymi na bieżących rachunkach bankowych jest ograniczone jedynie kwotą tych środków. W każdej chwili jednostka może podjąć lub przelać na inny rachunek kwotę nieprzekraczającą salda dostępnego w danym dniu. Środki na rachunkach lokat terminowych mogą być podjęte po upływie zadeklarowanego terminu. W zamian za przetrzymywanie środków na rachunkach bank wypłaca wynagrodzenie w postaci odsetek. Ich wysokość uzależniona jest oczywiście od oprocentowania, które podawane jest w stosunku rocznym. Wysokość oprocentowania w przypadku rachunków lokat terminowych będzie wyższa niż dla rachunków bieżących. Różnica ta jest wynagrodzeniem dla podmiotu deponującego pieniądze z tytułu ograniczonej swobody dysponowania środkami. Drugim istotnym elementem wpływającym na wysokość przychodu z tytułu deponowania środków pieniężnych w banku jest częstotliwość wypłacania odsetek, czyli tak zwany okres kapitalizacji. Najczęściej stosowane okresy kapitalizacji dla rachunków bieżących to miesiąc, kwartał lub rok. Dla lokat terminowych natomiast okresem kapitalizacji jest zadeklarowany okres deponowania, co oznacza, że odsetki wypłacane są dopiero po zakończeniu okresu trwania lokaty terminowej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00