Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-10-01

Typowe problemy ewidencyjne w jednostkach non-profit

Rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości... przewiduje, że podlegające mu jednostki powinny prowadzić księgi rachunkowe przy zastosowaniu odpowiednich przepisów ustawy o rachunkowości z uwzględnieniem kilku, wymienionych w rozporządzeniu, specyficznych dla tego rodzaju jednostek uregulowań. Te odmienności również (a może przede wszystkim) nastręczają trudności księgowym, głównie ze względu na brak ich jednolitej, jasnej interpretacji oraz szczupłość opracowań i wyjaśnień w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy te problemy oraz podajemy na przykładach możliwości ich prawidłowego rozwiązania

Chodzi przede wszystkim o to, że rozporządzenie odmiennie niż ustawa o rachunkowości definiuje kwestię przychodów i kosztów jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej, jak również nakazuje w inny sposób rozliczać wynik finansowy tych jednostek. Rozporządzenie przewiduje dla tych jednostek możliwość zrezygnowania z zasady ostrożności określonej w ustawie o rachunkowości, co nie jest dopuszczalne w przypadku prowadzenia rachunkowości wyłącznie na podstawie ustawy o rachunkowości. Rozporządzenie określa ponadto odmienny w stosunku do ustawy o rachunkowości wzór bilansu oraz rachunku wyników oraz zakres dodatkowych informacji i objaśnień zawartych w informacji dodatkowej tych jednostek.
Opracowanie zostało podzielone na części, w których omawiane są poszczególne zagadnienia sprawiające najwięcej trudności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych jednostek non-profit, i które są najczęściej spotykane w praktyce tego rodzaju jednostek. Ze względu na ograniczone ramy niniejszego artykułu nie przedstawiono tutaj tych zagadnień, które w tego rodzaju jednostkach występują stosunkowo rzadko (na przykład ewidencja zapasów), a ich ewidencja księgowa w organizacjach non-profit jest analogiczna jak w tych jednostkach, które prowadzą księgi rachunkowe tylko na podstawie ustawy o rachunkowości (mowa tutaj na przykład o ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00