Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-09-01

Samochód w jednostce non-profit. Amortyzacja i ewidencja

Samochód jest obecnie jednym z najbardziej podstawowych narzędzi pracy w każdej dziedzinie życia gospodarczego. Bez niego niemożliwe jest praktycznie funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy. Amortyzacja samochodów stanowi zatem istotny element w pozycji kosztów większości podmiotów.

W niniejszym artykule zostaną omówione zasady amortyzacji samochodów stanowiących własność organizacji, tj. sytuacje gdy samochód został zakupiony lub otrzymany w formie darowizny i wprowadzony do ewidencji środków trwałych.
Metody amortyzacji opisane są wprost jedynie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa o rachunkowości nie definiuje metod dokonywania amortyzacji.
Przepisy ustawy o rachunkowości stanowią natomiast, że nadrzędnym celem przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych jest zapewnienie rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego.
Zasady rachunkowości powinny więc być stosowane w taki sposób, aby obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki był przedstawiony zgodnie ze stanem faktycznym, niezależnie od ograniczeń wynikających z obowiązujących przepisów podatkowych. Ustawa pozostawia jednocześnie pewien stopień dowolności, dając jednostce możliwość wypracowania własnych reguł rachunkowości, które powinny być dokładnie omówione w opracowanym przez nią zakładowym planie kont.
Zasady amortyzacji
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia wartości początkowej danego środka trwałego na ustalony okres amortyzacji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00