Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Podatek dochodowy od osób prawnych w 2002 r. - koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych w 2002 r. – koszty uzyskania przychodów

MONIKA KONRAD

W przeciwieństwie do lat ubiegłych na 2002 r. nie było zasadniczej nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwanej dalej „updop”. Wprowadzone w życie nowe rozwiązania w różnych obszarach działalności mogą natomiast również wywierać skutki podatkowe, w szczególności w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Obecnie trwają prace legislacyjne w zakresie niepodatkowych ustaw oraz aktów wykonawczych do tych ustaw, które będą miały wpływ na koszty podatkowe. Ponadto drażliwe dla podatników kwestie podatkowe są rozwiązywane czy to w formie wykładni urzędowej, czy też w ramach nadzoru poprzez wyjaśnienia skierowane do wszystkich organów podatkowych. Pozostałe problemy podatkowe wymagające indywidualnych rozstrzygnięć mogą być rozwiązywane na bazie oceny konkretnego stanu faktycznego.

Nowe rozwiązania: Opłata produktowa

Podstawowa kwestia dotyczy zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłaty produktowej, o której mowa w ustawie z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. Nr 63, poz. 639).

Obowiązujące od 1 stycznia 2002 r. przepisy tej ustawy określiły obowiązki importerów oraz wytwórców produktów związane z wprowadzaniem na rynek krajowy produktów, w tym w opakowaniach, oraz m.in. zasady ustalania i pobierania opłaty produktowej. Przez przedsiębiorcę wprowadzającego na rynek krajowy produkty w opakowaniach wymienionych w załączniku nr 1 do ww. ustawy rozumie się także przedsiębiorcę prowadzącego jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m2, sprzedającego produkty tam pakowane.

Na wymienionych przedsiębiorców zostały nałożone obowiązki zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Organizacje odzysku (spółki akcyjne), które przejęły na podstawie umowy od przedsiębiorców obowiązki w zakresie odzysku i recyklingu, oraz przedsiębiorcy, którzy nie wykonali docelowej normy zapewnienia określonego odzysku lub recyklingu, są obowiązani do wpłacania opłaty produktowej, obliczonej oddzielnie w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00