Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej przysługującej pracującym na zlecenie
Od 1 stycznia 2017 r. ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę utraciła charakter aktu prawnego obejmującego sprawy wyłącznie z zakresu prawa pracy i weszła w obszar dotychczas regulowany przez przepisy Kodeksu cywilnego. W wyniku tych zmian na podmioty zatrudniające zleceniobiorców i samozatrudnionych został nałożony przede wszystkim obowiązek zapewnienia tym osobom minimalnej stawki godzinowej. Jego realizacja ma być egzekwowana przez organy Państwowej Inspekcji Pracy, które zapowiadają liczne kontrole w tym zakresie.
Naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ze względu na konsekwencje, jakie się z tym wiążą, można podzielić na:
● formalne naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem przywrócenia przez przedsiębiorcę lub inny podmiot podlegający ww. ustawie stanu zgodnego z prawem,
● naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem wypłacenia uprawnionej osobie należnego wynagrodzenia lub wyrównania zaniżonego wynagrodzenia, podlegające odpowiedzialności wykroczeniowej,
● naruszenia zmierzające do omijania przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych, podlegające odpowiedzialności karnej.
Organem uprawnionym do kontroli przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia oraz o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej, zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Formalne naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Znowelizowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nakłada na zleceniodawców obowiązki o charakterze formalnym dotyczące:
● ustalenia wynagrodzenia zleceniobiorcy lub wykonującego usługi w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej (w 2017 r. - 13 zł),