Artykuł
Jak pracodawcy mogą korzystać z interpretacji podatkowych i objaśnień MF
Podatnicy i płatnicy mogą od 1 stycznia 2017 r. korzystać z ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego oraz powoływać się na utrwaloną praktykę interpretacyjną organów podatkowych. Należy przez nią rozumieć wyjaśnienia zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, przeważające w interpretacjach indywidualnych wydawanych w takich samych stanach faktycznych lub w odniesieniu do takich samych zdarzeń przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym. Ponadto od 1 marca 2017 r. do wydawania interpretacji indywidualnych jest upoważniony Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Zamierzeniem wprowadzonej od 1 stycznia 2017 r. nowelizacji przepisów dotyczących wydawania interpretacji podatkowych jest, aby ogólne wyjaśnienia Ministra Finansów dawały taką samą korzyść jak interpretacja ogólna. Natomiast utrwalona praktyka interpretacyjna będzie zastępować interpretacje indywidualne, interpretacje ogólne i wyjaśnienia.
Interpretacje ogólne
Minister Finansów (MF) ma ustawowy obowiązek dbania o jednolitość praktyki podatkowej na poziomie organów podatkowych, w szczególności (art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej):
● dokonując interpretacji przepisów podatkowych z urzędu lub na wniosek (interpretacje ogólne),
● wydając z urzędu ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienia podatkowe)
- z uwzględnieniem orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right