Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-11-02

Jak zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy po zmianach przepisów

Po zmianie przepisów od 22 lutego 2016 r. pracodawca może jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zwolnienie może obejmować cały okres wypowiedzenia lub jego część.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Do tej pory instytucja ta nie była uregulowana w przepisach. Funkcjonowała jednak powszechnie w praktyce i została usankcjonowana w orzecznictwie sądowym (np. wyrok SN z 26 kwietnia 2011 r., II PK 302/10, OSNP 2012/17-18/215). Przed zmianą przepisów nie było przeszkód w zwolnieniu pracownika w okresie wypowiedzenia z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, jeśli pracownik choćby w sposób dorozumiany wyrażał na to zgodę.

Dopuszczalność zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zgodnie z obecnie obowiązującą regulacją w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art. 36 Kodeksu pracy). W czasie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca nie musi mieć zgody pracownika na zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Może to zrobić w drodze jednostronnej decyzji, niezależnie od przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00