Jak udzielać urlopów wypoczynkowych i jak je rozliczać
Urlop wypoczynkowy przysługuje tylko pracownikom. Nie mają do niego ustawowego prawa osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne czy prowadzące działalność gospodarczą. Za okres urlopu przysługuje wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.
Urlop wypoczynkowy jest to coroczny, płatny, nieprzerwany okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy u danego pracodawcy. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu ani przekazać go innej osobie. Pracownikowi, który w trakcie zatrudnienia nie wykorzystał należnego urlopu w naturze z powodu rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy, należy się ekwiwalent urlopowy, którego wypłata powinna nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu zatrudnienia.
I. Nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego
Pracownicy podejmujący pracę po raz pierwszy
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 §1 Kodeksu pracy).
Należy przyjąć, że miesiąc pracy mija:
● z upływem ostatniego dnia miesiąca, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu od pierwszego dnia danego miesiąca;
Przykład
Pracownik zamierza podjąć pierwszą pracę 1 czerwca 2016 r. Okres jednego miesiąca pracy, po upływie którego pracownik nabędzie prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego (tj. 20 × 1/12 = 1,66), minie mu w tym przypadku 30 czerwca 2016 r.
Jeśli pracownik podejmuje pracę w pierwszym dniu roboczym danego miesiąca i pozostaje w zatrudnieniu przez wszystkie dni robocze tego miesiąca, prawo do urlopu nabędzie z upływem ostatniego dnia miesiąca.
Przykład
Pracownik podjął pierwszą w życiu pracę 2 maja 2016 r., czyli w pierwszym dniu roboczym tego miesiąca. Okres jednego miesiąca upłynie w tej sytuacji 31 maja 2016 r.
● z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło w trakcie miesiąca kalendarzowego;