Porada
Kiedy pracownik ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego
Pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w razie niezdolności do pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres pierwszych 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jeżeli jednak zatrudniona osoba ukończyła 50. rok życia, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 14 dni w roku kalendarzowym.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego nabywają pracownicy, którzy nawiązali stosunek pracy. Na takich samych zasadach jak pracownicy prawo do wynagrodzenia chorobowego mają osoby wykonujące pracę nakładczą (chałupnicy) oraz osoby odbywające służbę zastępczą.
Kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego
Za czas niezdolności pracownika do pracy, powstałej m.in. wskutek choroby, w pierwszej kolejności w danym roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie chorobowe (art. 92 Kodeksu pracy). Liczba dni tego świadczenia jest zróżnicowana i zależy od wieku pracownika. Wynosi ona w danym roku kalendarzowym odpowiednio:
● 14 dni - jeśli pracownik ukończył 50 lat, lub
● 33 dni - w przypadku młodszych pracowników.
Za czas niezdolności do pracy trwającej dłużej niż odpowiednio 33 lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
Wynagrodzenie chorobowe po 50. roku życia
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right