Porada
Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem
Pracodawca ustala wynagrodzenie pracownikowi rodzicowi (opiekunowi) powracającemu do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem w zależności od rodzaju urlopu, z jakiego pracownik korzystał. Po urlopach macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich musi zapewnić zatrudnionemu wynagrodzenie, jakie ten otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Z kolei po zakończeniu urlopu wychowawczego musi zagwarantować takiemu pracownikowi wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia przysługującego mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
ZMIANY 2016
Konieczność zmiany wynagrodzenia pracownika rodzica powracającego do pracy może wynikać zarówno z przepisów ogólnie obowiązujących, w tym branżowych, jak i z przepisów wewnątrzzakładowych.
Wynagrodzenie dla pracowników powracających z urlopów macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich
Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego (art. 183 i art. 182 § 6 Kodeksu pracy), a także urlopu ojcowskiego (art. 182 § 3 Kodeksu pracy). Jeżeli nie jest to możliwe, pracownik powinien podjąć pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub innym, lecz odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. W zakresie wynagrodzenia, jakie ma otrzymać pracownik powracający z takich urlopów, przepisy określają, że przysługuje mu wynagrodzenie za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Jednak w praktyce nie zawsze będzie to możliwe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right